User Login

           | 
Wednesday, March 01, 2017

Year

Name

Club

Boat Name

Hull Design

Venue

1932-33 J. Newry I.Y.C. (VIC) Olive Inverloch, VIC
1933-34 Len Morris I.Y.C. (VIC) Flutterby Inverloch, VIC
1934-35 Len Morris I.Y.C. (VIC) Flutterby Inverloch, VIC
1935-36 Len Morris I.Y.C. (VIC) Flutterby Inverloch, VIC
1936-37 Len Morris I.Y.C. (VIC) Flutterby Inverloch, VIC
1937-38 Len Morris I.Y.C. (VIC) Flutterby Lake Boga, VIC
1938-39 Len Morris W.S.C. (VIC) Flutterby Williamstown, VIC
1939-40 Len Morris W.S.C. (VIC) Flutterby Lake Boga, VIC
1940-41 No races during war
1941-42 No races during war
1942-43 No races during war
1943-44 No races during war
1944-45 No races during war
1945-46 No races during war
1946-47 Len Morris H.B.Y.C. (VIC) Flutterby Williamstown, VIC
1947-48 Brian Morris H.B.Y.C. (VIC) Mark II Mark II Williamstown, VIC
1948-49 Brian Morris H.B.Y.C. (VIC) Mark II Mark II St Kilda, VIC
1949-50 Paul Gerrard F.Y.C. (VIC) Twinkle Mark II Black Rock, VIC
1950-51 Brian Morris H.B.Y.C. (VIC) Mark II Mark II Ballarat, VIC
1951-52 Brian Morris H.B.Y.C. (VIC) Mark II Mark II Frankston, VIC
1952-53 Mike Fletcher F.Y.C (VIC) Wonga II Mark II Yarrawonga, VIC
1953-54 Brian Morris P.M.Y.C. (VIC) Mark II Mark II Port Melbourne, VIC
1954-55 Mike Fletcher F.Y.C (VIC) Wonga II Mark II Frankston, VIC
1955-56 Eric Quarford S.M.S.C. (NSW) Fram II S.M.S.C., NSW
1956-57 L. Anderson B.S.C (NSW) Mistral Southport, QLD
1957-58 Eric Quarford S.M.S.C. (NSW) Fram II Yarrawonga, VIC
1958-59 John Henderson S.M.S.C. (NSW) Nil Desperandum Sydney, NSW
1959-60 Eric Quarford S.M.S.C. (NSW) Fram III Sandgate, QLD
1960-61 Tony Holt W.S.C (NSW) Giselle Montrose Bay, TAS
1961-62 Richard Coxon L.C. 12ft S.S.C. (NSW) Vamoose Largs Bay, SA
1962-63 Richard Coxon L.C. 12ft S.S.C. (NSW) Vamoose Melbourne, VIC
1963-64 Greg Marshall S.M.S.C. (NSW) Chaloupe Perth, WA
1964-65 Rick Leplastrier B.Y.R.A. (NSW) Intrigue Sydney, NSW
1965-66 John Hebden S.M.S.C. (NSW) Tango Southport, QLD
1966-67 David Bowen S.M.S.C. (NSW) Mystique Montrose Bay, TAS
1967-68 Brian Pearce S. of P.Y.C. (WA) Redwings Perth, WA
1968-69 David McKay Cron. S.C. (NSW) Imperium Adelaide, SA
1969-70 Peter Holmes Gosfrod (NSW) Twora Melbourne, VIC
1970-71 David McKay Cron. S.C. (NSW) Imperium Belmont, NSW
1971-72 Robert Pitt R.Q.Y.S (QLD) Ocelot Brisbane, QLD
1972-73 John Stapley W.S.S.C. (NSW) Cavalier Montrose Bay, TAS
1973-74 Robert O'Sullivan M.Y.C. (WA) Gidget Gidget (Scow) Perth, WA
1974-75 Peter Moor N.H.S.C. (NSW) Snubby Snubby (Scow) Adelaide, SA
1975-76 Peter Moor N.H.S.C. (NSW) Snubby Snubby (Scow) McCrae, VIC
1976-77 Cliff Burton M.Y.C. (WA) Red Ned Red Ned (Scow) Speers Point, NSW
1977-78 Robert O'Sullivan M.Y.C. (WA) Gidget Gidget (Scow) Brisbane, QLD
1978-79 Greg Hilton S. of P.Y.C. (WA) Bunyip Bunyip (Scow) Montrose Bay, TAS
1979-80 Cliff Burton M.Y.C. (WA) Red Ned Red Ned (Scow) Perth, WA
1980-81 Greg Hilton S. of P.Y.C. (WA) Bunyip Bunyip (Scow) Largs Bay, SA
1981-82 Peter Lamb S.M.S.C. (NSW) Stunned Mullet (Scow) Sorrento, VIC
1982-83 Andrew McDougall B.Y.C. (VIC) Wombat Racing Team Wombat 2 (Skiff) Georges River, NSW
1983-84 Andrew McDougall B.Y.C. (VIC) Wombat 84 Wombat 84 (Skiff) R.Q.Y.S., QLD
1984-85 Vernan Tidy E.F.Y.C. (WA) In The Pink (Scow) Montrose Bay, TAS
1985-86 Greg Hilton (NSW) Bunyip Bunyip (Scow) Albany, WA
1986-87 Steve Shimeld B.Y.R.A. (NSW) Gladiator Stray (Skiff) Largs Bay, SA
1987-88 Ian Ward S.M.S.C. (NSW) Tumblebrutus Le Fevre (Skiff) McCrae, VIC
1988-89 Andrew Landenberger Clarence River SC (NSW) What Next? Landenberger (Skiff) Toronto, NSW
1989-90 Steve Shimeld B.Y.R.A. (NSW) All Fired Up Centenay 88 Ward (Skiff) Humpybong, QLD
1990-91 Emmett Lazich B.Y.R.A. (NSW) Strapped On Aussie Axeman MkI Bunbury, WA
1991-92 Emmett Lazich B.Y.R.A. (NSW) Strato Cruiser Aussie Axeman MkII McCrae, VIC
1992-93 Emmett Lazich B.Y.R.A. (NSW) Strato Cruiser Aussie Axeman MkII Lauderdale, TAS
1993-94 Emmett Lazich B.Y.R.A. (NSW) Strato Cruiser Aussie Axeman MkII Manly, QLD
1994-95 Emmett Lazich B.Y.R.A. (NSW) Strato Cruiser Aussie Axeman MkII Sunshine, NSW
1995-96 Tim Webster B.S.C. (NSW) Job Done Webster Perth, WA
1996-97 Andrew Coxall B.S.C. (NSW) Meat Axe Aussie Axeman MkII Elwood, VIC
1997-98 Phil Hebden B.Y.R.A. (NSW) Kaos Aussie Axeman MkII Airlie Beach, QLD
1998-99 Mark Thorpe B.Y.R.A. (NSW) Hungry Tiger Hungry Tiger Toronto, NSW
1999-00 Mark Thorpe B.Y.R.A. (NSW) Hungry Tiger Hungry Tiger Perth, WA
2000-01 Mark Thorpe B.Y.R.A. (NSW) Hungry Tiger Hungry Tiger Elwood, VIC
2001-02 Mark Thorpe B.Y.R.A. (NSW) Hungry Tiger Hungry Tiger Lake Munmorah, NSW
2002-03 Rohan Veal B.R.Y.C. (VIC) Corporate Criminal Inc. Hungry Tiger Milang, SA
2003-04 Rohan Veal B.R.Y.C. (VIC) White Knuckle Express Prowler MkII Lake Coothabra, QLD
2004-05  Les Thorpe  BYRA (NSW)  Sector 7G  Hungry Tiger  Black Rock YC Vic
2005-06  Rohan Veal  B.R.Y.C (Vic)  Stealth Moth  Prowler  Sunshine NSW
2006-07  Rohan Veal  B.R.Y.C (Vic)  Bladerider  Bladerider  Cootharabah Qld
2007-08  Matt Belcher  RQYS Qld  Bladerider  Wallaroo SA
2008-09  Nathan Outteridge  Wangi SC NSW  Bladerider  Bladerider  Geelong Vic
2009-10  Andrew McDougall  Black Rock YC Vic  Mach 2  Mach 2  Sth Perth YC, WA
2010-11  Nathan Outteridge  Wangi SC NSW  Mach 2  Belmont, NSW
2011-12  Rob Gough  Royal YC Tasmania  Mach 2

 Mornington Yacht Club, VIC

2012-13

 

Open Peter Burling New Zealand Mach 2 Wangi NSW
National Scott Babbage Woollahra SC Sailing Bits Mach 2 Wangi NSW
2013-14 Scott Babbage Woollahra SC 7 Mach 2 Kepple Bay Sailing Club, QLD
2014-15
Open Peter Burling New Zealand Mach 2 Sorrento Sailing Couta Boat Club, VIC
National Nathan Outterridge Wangi SC  Mach 2 Sorrento Sailing Couta Boat Club, VIC